Blog o pisaniu ikon

2019-07-01 12:20:53

Wystawa IKON w Radomiu -styczeń 2019

12 stycznia odbył się wernisaż wystawy „Spotkanie z ikoną” Tym razem w filii numer 6, Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13 w Radomiu.

Autorami ikon to osoby uczestniczące w warsztatach ikonopisania w Katolickim Liceum Ogólnoksztąłcącym, imienia świętego Filipa Neri w Radomiu, prowadzonych przez Aleksandrę Pabich i księdza Grzeorza Tęczę . 

Autorami ikon są: Zofia Alot, Grażyna Bednarczyk, Anna Boruta, Katarzyna Bogatek, Joanna Całusińska, Jagoda Daszyńska, Mariusz Dziubiński, Beata Grabowska, Jolanta Kamińska, Teresa Kosno, Monika Wieczorek-Marczewska, Justyna Kot, Agnieszka Noga, Aleksandra Pabich, Magdalena Religa, Ewa Rogala, Teresa Rybak, ksiądz Grzegorz Tęcza, Małgorzata Tomaszewska, Urszula Wolszczak–Paluch i Katarzyna Żurowska.

 

 

2019-07-16 14:35:37

Warsztaty pisania ikon -RETHYMNO , KRETA- październik 2018r

Na początku października 2018r brałem udział w  warsztatach pisania ikon w pracowni Alexsandry Kaouki na greckiej wyspie KRETA,   w mieście  Rethymno .

Warsztaty zorganizowała Katarzyna Kobuszewska z Płocka .,,Pod okiem '' Alexandry poznałem kreteńską szkołę ikonograficzną.Pracowaliśmy nad ikoną Jezusa Chrystusa Pantokratora. 

Szkoła kreteńska,którą kultywuje Alexandra to trudna szkoła pisania ikon ,gdzie jako jedna z dwóch, obok macedońskiej, jest sztuką  wywodzącą się ze sztuki post bizantyjskiej. Szkołę tą cechuje  mocne nasycenie kolorów, widoczny ciemny, oliwkowy sankir  oraz piękne przejścia rozjaśnień i bardzo duża dokładność .

Wspaniała atmosfera warsztatów, mili ludzie oraz dużo pracy  zaowocowało własnoręcznie napisaną ikoną Pantokratora.

2018-07-13 10:59:44

Warsztaty lipiec 2018

Lipiec 2018

W miesiącach maj-lipiec 2018r  uczestniczyłem w kilkuosobowych warsztatach pisania ikon w Muzeum Ikon w Warszawie przy ul. Lelechowskiej 5 , które jest oddziałem Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej.

Moim nauczycielem był , jest wspaniały człowiek Michał Bogucki - absolwent ASP w Warszawie , autor wielu wystaw w kraju i zagranicą , ikonograf, artysta,autor wielu artykułów na temat ikon,tekstów do Albumu,, Obraz nie ludzką ręką malowany''Ikony Jerzego Nowosielskiego i Archetypy oraz artykułu,, o sztuce sakralnej w powojennej Polsce'' w encyklopedii , Polskaja kultura w zirkale wieków'' - Moskwa 2007.

Pracą była ikona , wizerunek    ZBAWICIELA NIE LUDZKA RĘKA UCZYNIONA  - JEZUS Z MOKRĄ BRODĄ. Ikona wg której się wzorowałem pochodzi  z XV wieku .

Dziękuję Panie Michale za naukę i bezcenne wskazówki w nauce pisania ikony oraz ciekawe opowieści i poświęcony czas.

Miło patrzeć na swoją ikonę w muzeum.

2018-06-12 15:40:42

kwiecień 2018

W tym miesiącu miałem sposobność i przyjemność pracować pod okiem  Katarzyny Kobuszewskiej  w Płocku .Pisałem dwie ikony : Maki Bożej Bolesnej oraz Matki Bożej Kreteńskiej.
Bezcenne wskazówki i pomoc Katarzyny  pozwoliły na pogłębienie techniki pisania ikon i przyczyniły sie do stworzenia pięknych wizerunków  Maryii ,na desce.
Dzień był pracowity ale bardzo owocny.


Dziękuję Katarzyno.

2019-07-01 11:06:51

Warsztaty II stopnia pisania ikon- luty 2017

W lutym 2017r rozpoczołem naukę pisania ikon drugiego stopnia . Zajęcia prowadzili Aleksandra Pabich i ksiądz  Grzegorz Tęcza. Tematem pracy było poznawanie kolejnych etapów powstawania oblicza Jezusa Pantokratora . Dwa miesiące pracy zaowocowały napisaniem ikony , zakończone jej poświęceniem .Dziękuję prowadzącym za naukę , miła atmosferę i przekazanie wiadomości pięknej sztuki kanonicznej pisania ikon.

2017-08-01 08:51:46

Wystawa ,,Spotkania z Ikoną'' - grudzień 2016

W dniu 7.12.2016 miałem przyjemność pokazać kilka napisanych przez mnie ikon w wernisażu wystawy ikon stworzonych przez grupę radomską "Spotkania z Ikoną", Grupę zapoczątkowali i prowadzą Aleksandra Pabich i ksiądz Grzegorz Tęcza .Wystawa miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej Trwała do 31.12.2016.

2017-08-01 08:50:25

Przygoda z Ikoną - luty 2016

Rozpocząłem pierwsze w życiu warsztaty  pisania ikon pierwszego stopnia. Warsztaty  prowadziła Aleksandra Pabich oraz ksiądz Grzegorz Tęcza  grupa liczyła kilkanaście osób . w ciągu 3 miesięcy powstała moja pierwsza "Ikona Zbawiciela Uczyniona Nie Ręką Ludzką"